Letter - SK

Drahý občan,

Je to už dávno, čo sme sa rozprávali. Myslím, že je čas, aby sme opäť nadviazali spojenie.

Viem, že týchto posledných niekoľko rokov bolo ťažkých. Veľa sa zmenilo, odkedy sa rodina zišla - a rástla. Takmer sme nechali vyhorieť celý dom – vlastne dvakrát - ale potom sme ho spoločne prestavali cez pot a veľa sĺz. Zbúrali sme múr - múr symbolizujúci strach. Uľahčili sme cestovanie za prácou alebo štúdiom - či na dovolenku.

Toľko sa zmenilo od čias našich prvých dní dohromady. Sme teraz skutočná rodina. Dosiahli sme veľké veci. Práca, ktorú robíme, naša kvalita života, ako na seba navzájom dávame pozor – na to všetko by sme mali byť naozaj hrdí. Sme zdravší, než kedykoľvek predtým. Naše kultúrne bohatstvo nám závidí celý svet. (Videli ste tie rady návštevníkov?)
Ale nemôžeme sa sústrediť na minulosť, alebo uviaznuť v súčasnosti.

To je vlastne dôvod, prečo Ti píšem tento list. Ak máme nájsť cestu von z tejto neistej fázy, musíme nájsť spôsob, ako spoločne formovať budúcnosť.

Niekedy sa mohlo zdať, že rečním iba ja. Mojou snahou určite bolo Ťa, nás, čo najlepšie zabezpečiť. Spraviť z nášho domova bezpečné a pohodlné miesto. Ale možno ma v tom procese príliš pohltila vlastná bublina, vlastné projekty - rozširovanie domu, starosti o účty, všetky tie nové príjazdy.

Pamätáš si, ako si mi raz vysvetlil, ako mal tento vzťah vyzerať? Tak, vykladám svoje karty na stôl. Takto Ťa chcem vyhrať nazad.

Po prvé, poďme si ešte raz objasniť domáce pravidlá - pravidlá, na ktorých sme sa dohodli, že sú nemenné, pre nás i pre všetkých novo-prichádzajúcich. Pod touto strechou treba rešpektovať dôstojnosť každého človeka - bodka. Súhlasíme, že si navzájom dávame slobodu zastávať a vyjadrovať rôzne názory, pokiaľ to neubližuje spoločnosti. Udržiavanie týchto pravidiel nebolo vždy ľahké, ale obaja vieme, aké dôležité boli tieto hodnoty. Taktiež otázka dôvery. Veľmi dôležité. Všetci sme v tom spoločne. To všetko tvorí túto dohodu. (Vlastne ďalšia vec, ktorú nám ľudia na celom svete závidia) Tí, čo to nerešpektujú, nie sú viac vítaní v tomto dome.

Chápem, že môžeš mať pocit, že si nebol vždy v centre mojej pozornosti. Ale dovoľ mi uistiť Ťa, že si bol! Tvrdo sa pracovalo na tom, aby boli obchody otvorené a police zásobené. Aby bolo okolie bezpečné. Dokonca, aby rodina držala pohromade.

Teraz sa dostávame k niečomu, o čo sa Ty, o čo sa každý z nás, obzvlášť obávame - bezpečnosť. Zvlášť po tých hrozných veciach, ktoré sme teraz videli na mnohých miestach. Pracujeme na posilnení hraníc a vysoko-technologickom protiteroristickom systéme, ktorý nám pomáha získať všetky informácie, čo potrebujeme. Dokonca pracujeme na spojení našich ozbrojených síl.
Ale bezpečnosť je tiež o tom mať šancu napredovať. Uviedli sme do praxe niekoľko dobrých nápadov, ako vytvárať pracovné miesta, najmä pre mladých ľudí, a ako umožniť všetkým potrebné zaškolenie. To platí pre dielne a laboratóriá, predajňu aj stavenisko. Chceme sa uistiť, že nikto neostane pozadu.

Svet sa dnes pohybuje tak rýchlo. Tak veľa miest, ktoré zvykli kupovať to, čo vyrábame, si to teraz vyrábajú sami. Musíme nájsť nové spôsoby, ako zostať bdelí - uistiť sa, že je to v prospech všetkých. Spoločne môžeme byť takí silní. Takí kreatívni. Svet nie je niečo, čoho by sme sa mali báť. Spoločne musíme formovať novú globálnu stratégiu, aby sme jej mohli udávať tón.
Byť kreatívny, spoločne pracovať - možno aj s robotmi - to sú zručnosti, ktoré budú ľudia potrebovať. (Hodnoty sa tiež treba naučiť - myslime na "domáce pravidlá"!). Musíme prísť na to, ako klásť dobré otázky, ako myslieť inovatívne. (Nielen poučenia pre naše deti, mimochodom!).

Mojou snahou v tomto liste bolo sa s vami čo najlepšie podeliť o môj pohľad na vec. Tu je len pár bodov, ku ktorým sa chcem opätovne zaviazať: zdvihnúť telefón, keď zavoláš; a nesľubovať viac, než môžem splniť (pamätaj: ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak je to obvykle tak).

Dúfam, že toto nám pomôže vybudovať si navzájom väčšiu dôveru. Teším sa na Tvoju odpoveď.

We use cookies on this site to enhance your user experience. By clicking any link on this page you are giving your consent for us to set cookies. To find out more read our Privacy Policy.